Obec Hřensko je známou díky hraničnímu přechodu s Německem. Rovněž si ji mnoho turistů pamatuje jako startovní bod pro výpravy za nádhernými místy v okolí. Vstupní brána do Národního parku České Švýcarsko je skutečně ohromujícím vstupem na místa, kterými prošla davy turistů od nás i ze zahraničí. Odtud půjdete k pískovcové Pravčické bráně i k soutěskám na říčce Kamenice – k Edmundově a Divoké soutěsce. Skalnaté prostředí vás pohltí.
Hřensko se začalo rodit v patnáctém století. Tehdy zde fungovala krčma pro voraře a v následujícím století místo osidlovali další lidé. Jejich obživou se stalo plavení a těžba dřeva.
Rozvoj se nedal zastavit. Vznikly další krčmy, sklady zboží. Turistický zájem o zdejší místa se rozvíjel díky hrabatům rodu Clary-Aldringenů. Turistický zájem přetrval věky a návštěvníkům se stále vylepšují služby, aby se sem rádi vraceli.
V Hřensku najdete značenou naučnou stezku, která vás zavede k populárním lodičkám. Do obce Hřensko se vypravte směrem z Děčína. Je možno využít automobily, veřejné autobusy a lodní dopravu z Děčína, občas pokračující až do německého Bad Schandau.
Největší přirozená skalní brána světa byla vyhlášena národní přírodní památkou roku 1963. Hlavní symbol Českého Švýcarska – Pravčická brána má rozpětí oblouku 26,5 m, výšku otvoru 16 m a na šířku měří od 7 do 8 m. Plošina na vrcholu je umístěna ve 21 m. Jestliže se vypravíte k Pravčické bráně, počítejte s celkem namáhavým výstupem. Ale každá snaha musí být právem odměněna a není tomu jinak ani tady. Všechny bolavé svaly a udýchanost zmizí v mžiku, protože nejprve spatříte na pískovcové skále nalepený výletní zámeček Sokolí hnízdo z roku 1881 a chvíli poté nádherné skalní vyhlídky. Od roku 1980 nevystoupáte na vlastní skalní most Pravčické brány nedostanete, ale v okolí najdete jiné skalní vyhlídky na české i saské krajiny s pískovcovými útvary. Povídá se, že někde nedaleko Pravčické brány se kdysi ukrýval legendární poustevník Prebisch a Němci si místo pojmenovali po něm – Prebischtor.
Soutěsky Kamenice náleží k řece Kamenici nedaleko Hřenska. Hluboké kaňony v pískovcích jsou naprosto nezapomenutelné pro každého milovníka přírodních krás. Po toku Kamenice nejdřív narazíte na Ferdinandovu soutěsku, následně ne tu zvanou Ve Strži za Dolským mlýnem a na Divokou a Edmundovu. Edmundova se dříve nazývala Tichá a získala jméno po svém zakladateli knížeti Edmundovi Clary-Aldringenovi. Divoká soutěska byla zpřístupněna v roce 1898 a navazuje na Edmundovu. Začíná u Mezního můstku. Během projížďky se podíváte na skalní útvary a strmé skály. Skalnatý kaňon je tvořen zvláštně tvarovanými skály s jmény vystihujícími jejich tvar dle lidské fantazie – Strážce, Skalní rodina… Edmundova soutěska je dlouhá 960 m a proplujete ji za dvacet minut. Divoká má délku 450 m a jízda na loďce je na 15 minut. Další informace o obci Hřensko.
Fotogalerie
Copyright © - Region-tour.cz, s. r. o.