Bastei

Jednou z nejlákavějších míst oblasti Saské Švýcarsko se stala připomínka na obranný soubor strmých skal okolo skalního hradu Neurathen. Skály na Bastei se pnou až v nadmořské výšce 305 metrů. Vyhlídková plošina Bastei už přilákala velké množství turistů a její obliba nijak neupadá.

Z Bašty, dle českého pojmenování, se rozhlédnete po labském údolí, dohlédnete na kamenný most Basteibrücke, hrad Neurathen a na skalní město.

Bastei se nachází 194 metrů nad pravým břehem řeky Labe. Není daleko od hranice – jde o vzdálenost cca patnáct kilometrů od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka. Bastei leží nedaleko lázeňského městečka Rathen. Turistické se tady střídají už více jak dvě století.

První dřevěný most nad strží Mardertelle vznikl roku 1824 a díky němu se spojil vnější skalní šelf Bastei, skály Steinschleuder a Neurathener Felsentor.

Velká přízeň turistů byla důvodem, proč zde vznikl v roce 1851 pískovcový most, který nahradil původní ze dřeva. Délka činí 76,5 m, má sedm oblouků, klenoucích se nad čtyřicet metrů hlubokou propastí. V 19. století se prostředí ještě více přizpůsobuje turistům, ale dbá se na to, aby nebyl nijak narušen celkový ráz krajiny. Původní ubytovna byla nahrazena moderním horským hotelem.

Region Bastei je také místem pro přírodní rezervaci Naturschutzgebiet Bastei o rozloze 800 hektarů. Nejstarší přírodní park Saského Švýcarska vznikl v roce 1938. Jestliže se rozhodujete, zda se sem vydat v létě nebo v zimě, tak zkuste každé roční období. Pokaždé je krajina jinak krásná.

Na Bastei se dostanete z centrálního parkoviště. Jde o cca deset minut k první vyhlídce. Poté pokračujte po asfaltce k horskému hotelu Bastei. Vyšlápněte schůdky a budete na terase restaurace s vyhlídkou na stolové hory na druhém břehu Labe. Za dalšími výhledy pokračujte zase od hotelu. Dopřejete si panoramatickou vyhlídku s Liliensteinem, Königsteinem, Pfaffensteinem, řekou Labe s loděmi a parníky. Dostanete se i na hrad Neurathen a cestou budete míjet vyhlídky na skály Malá a Velká Husa, Pletený úl, Hlídač údolí nebo Lokomotiva.

Hrad Neurathen vznikl ve 14. století a do současnosti se z něho nezachovalo moc. Ovšem i tak jde o pěkné místo. Hrad je tvořen skalními bloky s pěknými výhledy. K dispozici je i prohlídková trasa, kde spatříte zbytky hradu, místnosti vytesané do skal, středověký katapult a vodní nádrž. Jinak se v místě vystavují nálezy z místních vykopávek – hlavně středověká keramika.

Zajímavě vypadá například velký prak nebo koule. Na původní mohutný skalní hrad Neurathen se tady podíváte jenom v modelovém provedení. Místo je přizpůsobeno návštěvníkům a nechybí kovové žebříky, schody a mosty. Zaplatíte vstupné 1,50 €. Rovněž se platí i parkování.

Kde leží Weesenstein?

Weesenstein

větší mapa

Letní dovolená v ČR | Kontaktní formulář | Mapa stránek