Národní park Saské Švýcarsko

Českosaské Švýcarsko je známé mnoha lidem a není tajemství, že o název oblasti se postarali dva švýcarští umělci, kteří tady našli podobnost se svou rodnou zemí. Saské Švýcarsko je stejně jako jeho česká strana naplněno nádhernou přírodou národního parku, skalními městy, skalními hrady, hlubokými údolími řeky Labe, divokými soutěskami, skvělými výhledy a přírodními útvary. Na své si přijdou příznivci turistiky a cykloturistiky, protože nechybí značné množství krásných tras k projití nebo projetí. Na území Saského Švýcarska byste objevili okolo třiceti skalních hradů. Leží tu také známé lázně Bad Schandau, kde se působil známý Dr. Kneipp a vymyslel léčivé kúry. Současné městečko nabízí mnohé lázeňské relaxační procedury. K návštěvě zvolte i botanickou zahradu a muzeum.

Saské Švýcarsko je bohatší na sklaní útvary než česká strana. Typickými zástupci jsou stolové hory. Můžeme jmenovat například Königstein se stejnojmennou pevností nebo Lilienstein. Není nouze o vzácné rostliny a živočichy. Oblast je domovem výra velkého, ledňáčka říčního, vydry říční i dovezeného kamzíka horského. Některé terény jsou obtížněji přístupné a dostanete se tam jenom úzkými komíny nebo po železných žebřících. Příkladem může být skalní hrádek Hockstein. Mezi hlavní turistická lákadla patří Bastei, Kuhstall, Barbarine, Pfaffenstein, Falkensteiin, Kurort Rathen nebo Schrammsteine. Na pramicích se projedete v Obere Schleuse u Hinterhermsdorfu.

Kirnitzschtalbahn – cestovat můžete i tramvají po nejromantičtější německé trase. Již od roku 1898 zajišťuje přepravu na osmi kilometrové trase z Bad Schandau k Lichtenhainském vodopádu. Během projížďky není problém vystoupit nebo nastoupit na jedné ze sedmi zastávek. Vždy se ocitnete u nějaké turistické stezky, kterou můžete pokračovat podle libosti. Zajímavé je, že je tramvaj částečně provozovaná na solární energii.

Saské Švýcarsko – to jsou především nádherné vyhlídky, které se vám snadno dostanou do středu srdce a vy se sem rádi vrátíte. Nedaleko Hřenska se nabízí první cíl – skalní hrad Neurathen s jedinečným kamenným mostem – prvním skalním evropským turistickým mostem – Basteibrücke. Odtud budete mít Saské Švýcarsko skutečně jako na dlani. Spatříte kompletní skalní město a nakouknete i do propasti Mardertelle. Vyhledejte i skalní divadlo Rathen určené pro dvě tisícovky návštěvníků. Odtud se vypravte na Amselsee. Nejprve se ocitnete u parkoviště a dál budete sestupovat dřevěnými a kamennými schody mezi skalními labyrinty až ke Kosímu jezeru. Tady si můžete zapůjčit loďku a dívat se na skály kolem sebe z vody. Skrz Kosí údolí se dá dostat k vodopádu Amselfall. Dále tady najdete různé přírodní jeskyně, rokle a pukliny. Společně se nazývají Scwedenlöcher. Během třicetileté války se místa používala jako úkryt místních obyvatel před švédskými vojáky.

Kde leží Weesenstein?

Weesenstein

větší mapa

Letní dovolená v ČR | Kontaktní formulář | Mapa stránek